
Кратка информация
Годината е 1919 – първата за просветното дело в най-голямото селище по горното течение на река Арда – село Смилян. Искрата на просвещението се запалва благодарение на учителите Никола Попвасилев и Никола Манолев от село Пещера, както и на кмета Христо Стоев Лакудата, секретаря Никола Ангелов Кефилев, имама Мехмед Саръисенов и учителя по Корана Афуз Мехмед Хаджиасанов. С молба, подписана от 25 родители, се отправя искане до градската инспекция в Гюмюрджина, а през 1918 година Министерството на народното просвещение одобрява основаването на училището.

Началото на учебната дейност е през 1919 година, което полага трудния път на изграждане и утвърждаване на училището. Първият учител, Никола Попвасилев, идва от село Пещера, а учебният процес започва в скромна, порутена сграда. Съхранената документация и пожълтелите снимки пазят спомена за този първи учител, който остава в летописите и съзнанието на поколенията като символ на отдаденост и просвета.

В детските очи е искряла радост, докато са навлизали в света на знанието, а учителят намирал утеха в нежния шум на река Арда и детската ръчичка, опитваща се да изписва първите си букви. Погледът на децата е бил вечният съдник, а мислите на учителя са били като рой пчели, устремени към формирането на нещо вечнозелено и ценно – съзнание и ценностна система, която завинаги ще остане свързана с думата „Учител.“




