
История
В долината на Чепеларе са намерени предмети и некрополи от епохата на неолита (VІ – V хилядолетие пр. н. е.), могилни некрополи от ІV – V век сл. н. е., гробници на българи християни от ХІІ – ХІV в. и др. През V – VI в. сл. н. е. славяните основават в района селище, съществувало до XIV в., когато е унищожено от османските турци. Първите заселници на мястото на днешния град са отпреди около 300 години. Съвременното селище е основано в началото на XVIII в. Основен поминък на населението са били животновъдството и някои занаяти. Населението дава организиран отпор на честите нападения от кърджалиите. В района на Чепеларе през 1878 – 1879 г. е действала Тракийската революционна българска дружина на капитан Петко войвода. След Освобождението от османско владичество Чепеларе се развива като културно-просветен и стопански център в региона на Средните Родопи.

Население
Броя на населението в Чепеларе е 4839,а в обхвата на общината е 6748(НАСЕЛЕНИЕ КЪМ 31.12. 2017 Г. По данни на НСИ.). Местните хора предлагат настаняване в уютни къщи за гости, а туристите могат да се потопят в традиционната родопска атмосфера и да опитат от местните специалитети.Религия -в града преобладават българите- като те се делят на българи-мохамедани и християни, като това не е пречка за местните.

Култура
На територията на община Чепеларе се слави и с 61 паметника на културата, от които 17 са обявени за паметници на културата, а останалите 44 са само декларирани за такива. Три от обявените паметници на културата са с национално значение, 2 за сведение, а другите 12 с местно значение. В района на Чепеларе има и няколко археологически паметници на културата : Средновековен некропол, който се намира се западно в града; Средновековен некропол, намиращ се на 9 км. южно от града, по шосето за Пампорово; Средновековно селище и некропол; намират се в местността „Чипоския хан“, на 3 км. южно от града; В родопския град има и архитектурен паметник на културата – това е къща намираща се на ул. Мрамор“. Четири от църквите в общината са художествени паметници на културата с национално значение, като най-интересна сред тях е църквата „Св. Атанасий Велики“ (1834 г.).Другите паметници на културата са Църква „Успение Богородично“ и Узунска къща.

Чудните мостове
Чудните мостове са скален феномен, известен също с името Скалните мостове. Разположен е в карстовата долина на река Еркюприя в Западните Родопи, на 1450 м надморска височина, в подножието на връх Голям Персенк (2091 м). Скалният феномен се намира на 80 км южно от Пловдив, 35 км северозападно от Чепеларе и само на 5 км северозападно от село Забърдо. Мостовете са обявени за природна забележителност с постановление на Министерския съвет №4941 от 18.07.1949 г.

















